4 Kasım 2013 Pazartesi

İçerdeki Kedi

Robinson Crusoe 389'un Facebook sayfasında gördüm bu kitabı. Bayıldım. Gördüğüm en güzel ve sade kitap kapaklarından biri. Kitabı okumak içinse ayrıca sabırsızlanıyorum.

"Kedilerimle aramdaki ilişki beni ölümcül ve her şeye nüfuz eden bir cehaletten kurtardı."
İçerdeki Kedi, William S Burroughs

Kitabın arka kapak yazısı da insanı duygulandıran, kedilerini mıncıklamak için sabırsızlandıran cinsten:

Karşıkültürün diğer temsilcileri için bile sıra dışı sayılabilecek deneyimleri ve tuhaf zekasıyla Beat Kuşağının öncülerinden William S. Burroughs'un son demleri ve kedileri: Ruski, Smokey, Fletch, Calico Jane...

Hayatının son on altı yılını kedileriyle Kansas'ta geçiren Burroughs, bu dönemde kedilerini ruhani birer dost olarak görmeye başlamış ve kendisi üzerindeki etkilerini her fırsatta vurgulamıştı: ''Kedilerimle aramdaki ilişki beni ölümcül ve her şeye nüfuz eden bir cehaletten kurtardı.''

İçerdeki Kedi, Burroughs’un kedi güzellemelerini, rüyalarını ve gördüğü yarı halüsinatif hayalleri bir araya getirdiği pasajlarıyla Burroughsseverler için olduğu kadar kediseverler için de farklı bir tecrübe olacak alternatif bir günlük.

...Bu kitap; yazarın hayatının, kendisine kedilerin oynadığı bir sessiz sinema olarak sunulduğu bir alegoridir. Kedilerin birer kukla olduğunu söylemiyorum. Hiç de öyle değiller. Yaşayan, nefes alıp veren canlılar onlar ve insan ne zaman başka bir varlığa temas etse üzülüyor: Çünkü sınırları, acıyı, korkuyu ve nihayetinde de ölümü görüyor. Temasın anlamı budur işte. Bir kediye dokunduğumda bunu görüyor ve gözlerimden yaşlar aktığını fark ediyorum.
...

2 yorum:

  1. ama yuh demek istiyorum! twitterda Sel Yayıncılığı takip ediyorum, daha bugün bu kitabı görüp kapağıyla ilgili aynı yorumu yapmıştım içimden... ben de böle basit çizgilerle çizebilmek istirem, çizemirem :/ oku da güzelse bize de öner hadi :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. hadi ya, kalp kalbe karşıymış demek :) bir arkadaşım da sel'in kitap kapaklarını tasarlıyordu bir ara, bakayım o mu yapmış? basit ve sade çizgilerle anlatılabilen bi hayvan kedi, hastasıyım. elimdeki yekta kopan kitabı bitsin, alice munro'ya başlamadan bunu okuyayım. hemen malumat veririm :)

      Sil